Kendi Tekneni Yap - Tekne yapım teknikleri


1) Plan ne işe yarar?

-Satın aldığınız tekne planları teknik çizimlerin tümünü içerir . Küçük teknelerde birebir ölçeklidir, tekne boyu arttıkça planlarda küçük ölçeğe aktarılmıştır. Tekne yapımında kullanacağınız elyaf ve epoksi giderlerini gösterir. Kısacası, tekneyi oluşturabilmeniz için temel unsurdur.

2) Kit nedir, kitler ne işe yarar?

-Kit; Teknenin ihtiyacına göre elyaf , epoksi, kesilmiş veya tabaka halinde kontrplak parçalarını, boya ve dolgu malzemesi(ince talaş veya microballon) içerir. Kitler teknelerin yapımında kullanılan ana maddelerdir.

3) Tekne için ne kadar malzeme gerekir?

-Her teknenin malzeme gideri farklıdır. Tekne boyuyla dogru orantılı olarak artar. Örneğin, Flat skiff 14 ün malzemeleri 2 adet 6mm su kontrplağı ve 4 adet 9mm su kontrplağı, 4,5 m2 biaxial elyaf ve 12 litre epoksidir. Bunun harici bir miktar dolgu malzemesi, boya veya vernik gereklidir. 

4) Teknelerin yapım tekniği nedir?

-Sitemizde bulunan teknelerin yapım teknikleri ''stich and glue'' dur. Türkçesi dik ve yapıştır. Dikme işlemi kontrplakların birbirine sabitlenmesi için kullanılır. İnce uçlu matkap yardımıyla birleştirilecek iki kontrplağın kenarlarına paralel ve belirli mesafelerde küçük delikler açılır ve bu delikler karşılıklı olarak tel veya plastik kablo kelepçesiyle birbirine tutturulur. Bi sonra ki aşamada kontrplak araları ilk önce ince epoksi sonra kalınlaştırılmış epoksi yardımıyla lamine edilir. Elyaf ve epoksi kaplandıktan sonra işlem sona erer.

5) Tekne yapmanız için gerekli alan?

-Öncelikle tekneniz için yeterli bir alan olmalı bahçe, garaj veya baraka olabilir. Önemli olan teknenizin yapımında epoksi ve boya uygulamalarınızda tozun toprağın teknenizin üzerine yapışmaması. Yapışan toz toprakları zımparalamak zorunda kalıyorsun, görüntüyü ve formu bozuyor. Soğuk havalarda da epoksi uygulamasından kaçınmalısınız. Kapalı, rüzgar almayan ve sıcak bi yerinizin olması en iyisidir. Epoksi uygulaması yaparken güneşin altında yapmayınız. UV ışını epoksi içindeki moleküler bağları yıkarak zaman içinde epoksiyi zayıflatır. Teknenizi boyarkende açık renkleri tercih etmeniz önerilir.

6) Tekne yapımı esnasında hangi aletleri kullanmalı?

-Matkap, dekupaj, titreşim zımpara ( dairesel zımpara elyafa zarar verebileceğinden tavsiye edilmez), bol miktarda en ucuz boya fırçalarından( epoksi uygulamasıyla işiniz bittikten sonra fırça donduktan sonra kullanılmaz hale geliyor)

7) Teknem ne kadar sürede denize iner?

-Teknelerin inşaa süreleri yaklaşık olarak bateau firması tarafından hesaplanmıştır. Gövdeyi bitirmesi fazla zaman almaz fakat üzerinde yapacağınız oynamalar varsa bunlar zamanınızı alacaktır. Sitemizde Teknelerde kullanılan malzemeler altında inşaa süreleri yazmaktadır.

8) Epoksi nedir? Neden epoksi? Zararları?

-Reçineler; polyester, vinilester ve epoksi olmak üzere 3 guruba ayrılır. Epoksi reçineler gurubunda en dayanıklı reçinedir. Isınarak donar. kansorejen değildir. Epoksi en iyisi olmasından dolayı en pahallı reçinedir. Epoksi uygulaması yaparken lastik eldiven kullanmak gerekir. Plastiğe yapışmaz. kullanacağınız yerleri önceden naylonla kaplamanız işiniz bittikten sonra da orayı kullanabilmeniz için gereklidir. Donmaya başladığı zaman ki buharı solumayınız. Gözünüze gelmemesine dikkat edin. Zımpara yaparken mutlaka toz maskesi kullanın. Elinize veye başka bir yere gelen epoksiyi asetonla veya kuru bir bez yardımıyla çıkartabilirsiniz suyla çıkmaz. Epoksi, uzun süreli temasta alerjiye neden olabiliyor.

9) Epoksi uygulaması nasıl yapılır?

-Mutlaka ölçekli bir kabınız olmalıdır. Epoksi reçine sertleştiricisiyle birlikte kullanılır. Genellikle 2 ye 1 yani 2 reçine 1 sertleştirici olarak kullanılmaktadır. Epoksi uygulamasını yaparken kücük kapları değil geniş kapları tercih edin. Çünkü kap ne kadar büyürse ısınması (donması) o kadar geç olur. Epoksi uygulamadan önce yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir kontrplaklarınızı zımparaladıktan sonra mutlaka yüzeyi temizleyin. Kontrplağa yapılmış iyi bir zımpara epoksinin daha iyi tutunmasını sağlar. İkinci kat epoksi uygulamasında yüzeyi tekrardan zımparalamanız gerekmektedir zımparayla ugrasmak istemiyorsanız tam donmasını beklemeden ikinci kat epoksiyi sürmelisiniz. 

10) Elyaf uygulaması nasıl yapılır?

- Elyaf uygulaması iki şekilde gerçekleşir:

1.Zemin kuruyken elyafı serersiniz üzerine ince epoksiyi döküp kenarı düz bir levhayla yayabilirsiniz, en kolayı budur.
2.Zemine inceltilmiş epoksi sürüldükten sonra elyafı üzerine yayarsınız fakat burda birden fazla insan yardımı gerekebilir, önceden kestiginiz kumaşları tam denk getirmeniz için. Çünkü sürdüğünüz epoksinin üzerine elyaf yanlış şekilde geldiği zaman kaydırırken elyafın dokumasını bozabiliyorsunuz. 

-Elyaf uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri, elyafı serip epoksiyi sürdükten sonra elyaf ve kontrplak arasında hava kabarcığı kalmamasıdır.

11) Epoksiden macun ve tutkal nasıl yapılır?

-Epoksi reçine ver sertleştiricisini karışmasıyla oluşan karışıma inceltilmiş epoksi denir. Epoksinin içine microballon veya inceltilmiş ahşap tozu(dolgu malzemeleri) kattığınız zaman kalınlaştırılmış epoksi elde edersiniz. Kalınlaştırılmış epoksi macun ve tutkal yapmanızda size yardımcı olur. Dolgu malzemesini az atıp, karışım ketçap kıvamına gelene kadar karıştırdığınızda tutkal elde edersiniz. Laminasyon ve büyük parçaları birbirine yapıştırmanızı sağlar. Dolgu malzemesini arttırdığınızda, karışım mayonez kıvamına geldiginde macun ve genel yapıştırma olarak kullanabilirsiniz. Karışımı matkapınızın ucuna takacağınız bir aparatla daha rahat elde edebilirsiniz. 

12) Neden kontrplak-epoksi tekne?

-Polyesterin fiyatı ucuz olduğu için tekne üreticilerinin en cok kullandığı maddedir fakat polyesterin en kötü yanı korunmadığı sürece ozmoza maruz kalmasıdır. Ahşap teknelerinde keyif ve doğal olması yanı sıra bakımı çok uğraştırır. Kontrplak ve epoksiden imal edilen tekneler, her zaman için daha sağlam ve bakımı yönünden fazla uğraştırmayan teknelerdir.

13) Tekneyi hazır almak yerine neden kendim yapmalıyım?

-Herşeyden önce bunu kendim yaptım diyip, denize açıldığınızda bunun keyfini çıkarmak için yapmalısınız.
-2. el bir tekne için: nasıl ve nerede yapıldığını bilmediğiniz polyester veya ahşap bir tekneye vereceğiniz parayla, kurallara uyduktan sonra daha ucuza ve daha sağlam bir tekne üreteceğiniz için yapmalısınız.
 

Reklam Köşesi

ZOLTEK - Karbon Elyaf
ZOLTEK karbon Elyaf! Her türlü karbon elyaf malzemesi
PPG - Paint
PPG - Paint ! Sanayi, Mobilya, Otomotiv ve Deniz boya ürünleri.
EGETEK Zemin Kaplamaları
Lankwitzer - Dekapol Endüstriyel epoksi ve poliüretan kaplamalarında: zemin ve çatı yalıtımı konusunda çözüm ortağınız
ZEP - Endüstriyel Bakım Kimyasalları
ZEP Endüstriyel Kimyasalları! Otomotiv bakım, silikon ve gresler, hijyenik el yıkama, zemin temizlik kimyasalları.
BETEK - Caparol - Filli Boya
BETEK - Filli Boya! Caparol, hertürlü dış cephe, iç cephe, ahşap boya ürünleri.
İLKESTER Polyester
İlkester Polyester, İlkester polyester, jelkot, pigment pasta, BÜFA jelkot ve pigment pastaları